Amerika'da Staj

Amerikada Staj Nedir?Internship Nedir?PCT Nedir?Summer Internship Nedir? (Amerika'da Yaz Staji)OPT Nedir?Guncel Is ListesiTurizm StajiKonaklama

Genel Bilgiler

Başvuru Süreci

Açık Pozisyonlar

Maaşlı Staj Fuarları

Kanada'da Staj

Hakkımızda

HASAN
HÜSEYİN
ÜTEBAY

Hasan Hüseyin ÜTEBAY

Üniversite’den mezun olduktan sonra, bir kaç işte çalıştım, fakat hedeflerim ve beklentilerim ile te...

devamı ››
OKTAY
IBİS

Oktay Ibis

Internship programı ile Amerikaya gitmeden önce...

devamı ››

Elinizdeki Amerika'da Staj Seçeneklerini Değerlendirmek

Listenizi yapın: Listenize bakın ve tercihlerinize göre düzenleyin ve sıralayın. Gerekli bütün bilginin elinizde olduğundan emin olun.

Özgeçmişinizi hazır edin: Özgeçmişiniz güncel olmalı ve her an başvuru yapacağınız şirketlere göndermek üzere hazır tutulmalıdır. Artık, gerçek anlamda ilgilendiğiniz şirkete başvurmaya hazırsınız demektir.

Bağlantılarınızı bulun: Staj için ilgilendiğiniz şirket, başvurularını e-mail, fax veya posta ile almıyorsa telefon görüşmeleri en kişisel ve etkili bağlantı kurma ve staja başvurma yoludur. Telefon görüşmesi yapmadan önce içinde bulunduğunuz ortamın sessiz ve dikkatinizi dağıtacak öğelerden arınmış olmasından emin olun. Eğer arayacağınız firmanın bulunduğu şehir ile sizin bulunduğunuz yer arasındaki saat farkından emin değilseniz, saat farkını www.timeanddate.com dan öğrenebilirsiniz. Telefon görüşmesinden önce şirketin internet sayfasına bakarak bilgilerinizi tazeleyin.

Listenizdeki şirketleri aradığınızda İnsan kaynakları (Human Resources) bölümünden birisi veya Personel Müdürü’yle görüşmek istediğinizi söyleyin. Eğer başvurduğunuz şirket ufak bir şirket ise çekinmeden genel müdür veya sahibi ile görüşmek istediğinizi de söyleyebilirsiniz.

Kendinizi tanıtın ve neden o şirketteki iş alanı ve pozisyonla ilgilendiğinizi açıklayın. Eğer iş ilânından görüp aramadıysanız, staj yapmak istediğinizi ve staj aradığınızı anlatıp, aradığınız şirketin yaklaşımını ve uygunluğunu görebilirsiniz. Yavaş, net ve kendinden emin konuşun. Sorular sorun ve sorulabilecek sorulara hazırlıklı olun. Size yöneltilebilecek bazı sorular: 

1.      Neden bizim şirketimizde staj yapmak istiyorsunuz?
2.      Şirketimize ne gibi değerler katacağınıza inanıyorsunuz?
3.      Sahip olduğunuz en büyük donanımlarınız nelerdir? Hangi alanlarda kendinizi geliştirmeniz gerektiğine inanıyorsunuz?

Eğer görüşme yaptığınız şirket sizin staj adaylığınızla ilgileniyorsa telefon görüşmesinin ardından CV(Resume) ve “Cover Letter”ınızı göndermeniz gerekmektedir. Telefon görüşmeniz bitmeden önce görüştüğünüz kişinin bilgilerini ve “resume”nizi göndereceğiniz kişinin ismini, e-mail adresini, direkt telefon numarasını almayı unutmayın. Yazacağınız “Cover Letter”da yaptığınız bu telefon görüşmesinden söz etmeyi ve sizinle konuşan kişiye zamanını ayırdığı için teşekkür etmeyi unutmayın.
Staj yapmayı düşündüğünüz şirkete e-maille ulaşmak bir diğer etkili yoldur. Eğer mümkünse e-mailinizi ilgili kişiye direkt gönderin. E-mailinizde kendisiyle uygun bir zamanda telefonda daha detaylı olarak görüşmeyi teklif edin. Eğer kesin bir zaman üzerinde telefon randevusu alırsanız, belirtilen zamana mutlak sadık kalın.

arkadaşına gönder paylaş


İlişkili Diğer Yazılar


» Psikoloji Alanında Amerika'da Staj
» Psikoloji Alanında Youth Counselor / Teacher
NAZLİ
DENİZ

Staj Bulurken Zorlukların Üstesinden Gelmek için

Her ne kadar anlamlı bir staj bulmak genellikle “doğru yerde ve doğru zamanda” olmayı gerektirse de,...

devamı ››
SERPİL
GUNDUZ

Stajınız Sırasında Başarılı Olmak için...

Amerikalılar iş yerlerinde takım halinde çalışmaya çok alışkınlardır; hatta işlerini bir “team sport...

devamı ››