Amerika'da Staj

Amerikada Staj Nedir?Internship Nedir?PCT Nedir?Summer Internship Nedir? (Amerika'da Yaz Staji)OPT Nedir?Guncel Is ListesiTurizm StajiKonaklama

Genel Bilgiler

Başvuru Süreci

Açık Pozisyonlar

Maaşlı Staj Fuarları

Kanada'da Staj

Hakkımızda

ZEYNEP
YORULMAZ

Zeynep Yorulmaz

Amerikada Staj programi Amerika’da yasamak ve buranin...

devamı ››
ONUR
TURNA

Onur Turna

Combined with the business experience that I am having and the social benefits I can say that I am h...

devamı ››

İstediğinizde Yurtdisinda Staj Nasıl Bulursunuz?

Özgeçmişinizi etkili kılmanın en hızlı yolu stajyerlik yapmaktır, ancak stajın yararları bununla sınırlı değildir. Staj sırasında iş kabiliyetlerinizi geliştirir, çalışacağınız sektörle ilgili fikir edinir ve sonrasında bir iş sahibi olmanızı sağlayacak güçlü ilişkiler kurabilirsiniz.

İnsan kaynakları yöneticileri, stajları olası-yeni-çalışanlar için bir eğitim ve sınama mekânı olarak görürler. Aralarında biri şöyle der: “Şirketler staj programları için eskisinden daha çok zaman ve kaynak harcıyorlar, çünkü bu sayede gelecekte çalıştırmak isteyecekleri elemanları ararken, onları güvenilir bir sınamadan da geçirmiş oluyorlar.”

Ancak, ilk teklif edilen stajı kabul etmeden önce, elinizdeki bütün seçenekleri incelediğinizden emin olun. Stajlar ödemeleri açısından, gözetmen açısından, üstlerinizden öğreneceğiniz incelikler ve çalışma saatleri açısından farklılıklar göstereceklerdir.

Bir stajı değerlendirirken şu noktaya dikkat edebilirsiniz:

Maaşlı / Maaşsız Staj

Doğal olarak, maaşlı stajların çoğu işletme dünyasında yer alır. Danışmanlık, Yatırım Bankacılığı, Ticari Bankacılık, Muhasebe, Bilgi Teknolojisi, Riziko Sermayeciliği ve Pazarlama bölümleri en yüksek maaşla stajyer kabul eden sektörlerdir.

Kitap yayıncılığı ve Eğlence sektörü gibi çekici sektörlerse, kapılarında birçok insan beklediğinden, yüksek maaşlar önermezler. Yine de, neredeyse bütün sektörler yetenekli öğrencileri kendilerine çekmek için bir miktar ücret verebilirler.

Eğer sizin için maaşsız staj yapma fikri cazip değilse, başka alternatifler de mevcuttur. İşverenler, öğrencilerin maaş çekleriyle ne kadar ilgilendiklerini bilmenin yanı sıra, öğrenciler için yalnızca hayati ihtiyaçların karşılanmasının da tatmin edici olduğunu fark ediyorlar. Bu yüzden önceleri ücretsiz olarak staj yapılan işlerin birçoğu, bir kereye mahsus olmak üzere $2,500 civarında ücretlerle stajyerlere yardım ediyorlar.

Eğer ücretsiz çalışma fikrine karşıysanız, ya da maaşlı bir staj bulamazsanız, yararlı iş deneyimi kazanmak için hâlâ şansınız var. Mesela, bir hastane laboratuvarında çalışmak, kan alımı ve mikroskopla çalışma gibi konularda el yeteneğinizi geliştirir ve doktorluğunuz sırasında deneyiminiz artmış olur. Geleceğin avukatı da, yapacağı bir yasal asistanlık sırasında firmaların dokümantasyonu ve hukuki davaları konusunda fikir edinmiş olur.

Kısacası, staj sırasında maddi bir kazanç sağlamasanız bile, diğer insanlarla iş ilişkileri kuracak, pratik eğitim almış olacak ve alanınız hakkında gerçekçi düşünceler edineceksiniz.

arkadaşına gönder paylaş


İlişkili Diğer Yazılar


» Psikoloji Alanında Amerika'da Staj
» Psikoloji Alanında Youth Counselor / Teacher
SERPİL
GUNDUZ

Stajınız Sırasında Başarılı Olmak için...

Amerikalılar iş yerlerinde takım halinde çalışmaya çok alışkınlardır; hatta işlerini bir “team sport...

devamı ››
NAZLİ
DENİZ

Staj Bulurken Zorlukların Üstesinden Gelmek için

Her ne kadar anlamlı bir staj bulmak genellikle “doğru yerde ve doğru zamanda” olmayı gerektirse de,...

devamı ››