Amerika'da Staj

Amerikada Staj Nedir?Internship Nedir?PCT Nedir?Summer Internship Nedir? (Amerika'da Yaz Staji)OPT Nedir?Guncel Is ListesiTurizm StajiKonaklama

Genel Bilgiler

Başvuru Süreci

Açık Pozisyonlar

Maaşlı Staj Fuarları

Kanada'da Staj

Hakkımızda

ONUR
TURNA

Onur Turna

Combined with the business experience that I am having and the social benefits I can say that I am h...

devamı ››
ZEYNEP
YORULMAZ

Zeynep Yorulmaz

Amerikada Staj programi Amerika’da yasamak ve buranin...

devamı ››

Staj Bulurken Zorlukların Üstesinden Gelmek için

Her ne kadar anlamlı bir staj bulmak genellikle “doğru yerde ve doğru zamanda” olmayı gerektirse de, uygun bir staj bulmak ve onu uygun bir işe dönüştürmek için yapabilecek birçok şey vardır.

Araştırın, araştırın, araştırın

Elinizin altındaki Kariyer Planlama Ofisi’nden sonuna kadar yararlanın. Staj hakkında güncel, güvenilir bilgi kaynaklarını öğrenin; örneğin internet sayfalarını dikkatle inceleyin.

Erken Davranın

Bu davranış başvurunuzu yolladığınız işveren üzerinde iyi bir izlenim bırakacaktır: Siz her şeyi son ana bırakan diğer öğrencilerden farklısınız. Hali hazırda başvuranlar arasında büyük farklılıklar yokken, bu sizin için iyi bir avantaj olacaktır. Ayrıca araştırmanızı önceden yapmanız seçeneklerinizi artıracak ve çok daha bilinçli bir seçim yapmanızı sağlayacaktır.

Network (Ağ Sistemi)

Kariyerinizi yapmak istediğiniz alanın üyesi insanlarla profesyonel ilişkiler içine girin. Vanderdorm’a göre, bu tür ilişkiler bağlantı kurmak için birebirdir; bağlantı kurmak da iş hayatına yeni girmiş kişiler ve öğrenciler için çok önemlidir.

Staj Yerlerinizi Belirleyin

Bir şirkette ya da organizasyonda önceden kurulmuş bir staj düzeneği olmaması bu kuruluşun stajyerlerle ilgilenmediğini göstermez. Büyük firmaların süregelen staj programları olması doğaldır, ama istatistiklere göre küçük firmalarda (100 kişiden az kişinin çalıştığı), yer edinmek daha kolaydır. Eğer gerçekten çalışmak istediğiniz bir kuruluş varsa, çekinmeden stajyer olmayı önerin.

Takip Edin

İlgilendiğiniz fırsatları belirledikten sonra, başvurunuzu takip edin. Israrlı olun. Fark edilene kadar uğraşın.

Bir Şeyler Kapın

Staj yapan öğrencilerin çoğunun amacı, onlara gelecekte faydalı olacak iş bağlantıları kurmaktır. Öğrenciler neredeyse yok pahasına çalışırlar ve neredeyse sırf tekdüze büro işleriyle uğraşırlar. Bu arada öğrenciler, bazen, işverenlerinin ya da diğer çalışanların, onlara işi öğretmekten ne kadar memnun olacağının farkına varmazlar. Bu yüzden, siz bir staja başladığınızda şunun farkında olun: işvereninizle yaptığınız sözlü (ya da yazılı) staj anlaşması, artık aranızda profesyonel bir ilişki kurulduğunun göstergesidir. Başka bir deyişle, stajdan ayrılırken üstlerinizin elini sıkıp gitmekle yetinmeyin.

arkadaşına gönder paylaş


İlişkili Diğer Yazılar


» Psikoloji Alanında Amerika'da Staj
» Psikoloji Alanında Youth Counselor / Teacher
SERPİL
GUNDUZ

Stajınız Sırasında Başarılı Olmak için...

Amerikalılar iş yerlerinde takım halinde çalışmaya çok alışkınlardır; hatta işlerini bir “team sport...

devamı ››
NAZLİ
DENİZ

Staj Bulurken Zorlukların Üstesinden Gelmek için

Her ne kadar anlamlı bir staj bulmak genellikle “doğru yerde ve doğru zamanda” olmayı gerektirse de,...

devamı ››