Amerika'da Staj

Amerikada Staj Nedir?Internship Nedir?PCT Nedir?Summer Internship Nedir? (Amerika'da Yaz Staji)OPT Nedir?Guncel Is ListesiTurizm StajiKonaklama

Genel Bilgiler

Başvuru Süreci

Açık Pozisyonlar

Maaşlı Staj Fuarları

Kanada'da Staj

Hakkımızda

OKTAY
IBİS

Oktay Ibis

Internship programı ile Amerikaya gitmeden önce...

devamı ››
HASAN
HÜSEYİN
ÜTEBAY

Hasan Hüseyin ÜTEBAY

Üniversite’den mezun olduktan sonra, bir kaç işte çalıştım, fakat hedeflerim ve beklentilerim ile te...

devamı ››

Stajınız Sırasında Başarılı Olmak için...

Takım Oyuncusu Olun

Amerikalılar iş yerlerinde takım halinde çalışmaya çok alışkınlardır; hatta işlerini bir “team sport” olarak değerlendirirler. Sizin de bu takım atmosferi içinde yerinizi almanız gerekir. İş arkadaşlarınıza bol bol yardım edin ve ihtiyaç duyduğunuzda yardım istemekten çekinmeyin. Sizi ağırlayan kuruluş, sizden bazen stajınız haricinde konularda yardım isteyebilir. Bu tamamen normaldir.

Amerikan kuruluşlarında hedef işin tamamlanmasıdır. Takım arkadaşlarınız, hatta üstünüz, her takım oyuncusunun ayrı ayrı yaptığı iş konusunda çok esnektir.

Zamanında Orada Olun

“Zamanında” orada olmak şarttır, ancak zamanından biraz önce varmak çalıştığınız şirket üzerinde iyi bir izlenim bırakır. Amerikan iş kültüründe, randevudan 10–15 dakika önce orada bulunmak, ya da sabahları işe 10–15 dakika erken gelmek normaldir.

Bu alışılmış bir davranıştır ve genellikle “zamanında” kelimesi bu demektir. Sabah 9.00’da işe başlamanız gerekiyorsa ve 9.05’te gelirseniz geç kalmış sayılırsınız. Eğer sık sık geç kalmayı alışkanlık haline getirirseniz, yöneticilerde stajyerlik programını ciddiye almadığınız düşüncesi uyandırır. İş konuşmalarında, kişisel sohbetlere zaman ayrılmaz; ayrılsa da çok kısa ve öz olacaktır. Molalar sırasında iş arkadaşlarınızı tanımak için bol fırsatınız olacaktır.

Kıyafetinizi Uygun Seçin

Uygun kıyafetin ne olduğunu anlamak için çevrenizdekilerin giydiklerine bakın. Daha profesyonel, ofis ortamlarında resmi kıyafetlerin giyildiğini unutmayın ve siz de buna ayak uydurun. Ön görüşme sırasında, katılacağınız staj programı sırasında nasıl giyinmeniz gerektiğini sorun.

Onları Örnek Alın

Amerika’da insanlar genellikle el sıkışırlar ve diğer ülkelerdeki sıklıkta yanak yanağa öpüşmezler. El sıkışırken bunu sıkıca, güvenli bir şekilde yapın. Çok sessiz kalmayın; Amerikan kültürü kişisel ifadeye önem verir; sessiz bir tavır sizin arkadaş canlısı olmadığınız izlenimini uyandırabilir.

Hevesli ve Esnek Olun

Kabul ettiğiniz staj konusunda kendinizi çevrenize iyi gösterin. Şirketler öğrenmeye hevesli, heyecanlı stajyerler arıyorlar. Esneklik, heves ve takım çalışması Amerikan iş ortamında çok önemlidir.

 

arkadaşına gönder paylaş


İlişkili Diğer Yazılar


» Psikoloji Alanında Amerika'da Staj
» Psikoloji Alanında Youth Counselor / Teacher
SERPİL
GUNDUZ

Stajınız Sırasında Başarılı Olmak için...

Amerikalılar iş yerlerinde takım halinde çalışmaya çok alışkınlardır; hatta işlerini bir “team sport...

devamı ››
NAZLİ
DENİZ

Staj Bulurken Zorlukların Üstesinden Gelmek için

Her ne kadar anlamlı bir staj bulmak genellikle “doğru yerde ve doğru zamanda” olmayı gerektirse de,...

devamı ››